7 důvodů proč zuby žloutnou ...

Datum: 16.7.2020

Pamatujete se ještě na chvíle, kdy vaše zuby byly bělejší, aniž jste vynakládaly úsilí? Tento stav naneštěstí netrvá věčně. V průběhu času zuby v důsledku různých faktorů ztrácejí světlou barvu a neesteticky zežloutnou. I když je to zcela přirozený proces, mnoho lidí má problémy s jeho přijetím a hledají způsoby, jak obnovit bělost zubů. Než se rozhodneme pro tento krok, je třeba zvážit, co ovlivňuje zežloutnutí zubů?

1. Nedostatečná ústní hygiena

Nepravidelné čištění bez použití mezizubních kartáčků, solokartáčků - to vše ovlivňuje zežloutnutí zubů. Usazeniny uložené na zubech - zubní plak a z toho vznikající zubní kámen - způsobí, že zuby ztratí barvu a vypadají nevzhledně.

2. Nesprávná strava

Existuje velká skupina výrobků, které obsahují velké množství chromogenní - látky, které přilnou k sklovině a změní barvu. V některých situacích (např. když je sklovina oslabená nebo poškozená) - tato barviva mohou proniknout hluboko do zubu a způsobit těžké zbarvené zubu. Mezi silně barvicí zubní produkty patří zejména káva, čaj, cola, červené víno, bobulové ovoce, třešně, řepa, grapefruity, granátová jablka, rajčata.

3. Kouření cigaret

Kouření cigaret má velmi negativní vliv na stav úst. Jedním z méně nebezpečných (byť velmi viditelných) účinků kouření je nevzhledné žloutnutí a šedé zbarvení. Proto se doporučuje zbavit se této závislosti pokud chcete mít nejen zdravý úsměv.

4. Nemoci

Některé změny barvy mohou nastat v důsledku nemocí. Toto jsou však vzácné případy. Příklad, onemocnění které odbarvují zuby, jsou hyperbilirubinémie, která může způsobit nazelenalé zbarvení nebo vrozenou porfyrií - genetickou poruchu, která vede ke změně bílé barvy zubů na hnědý nebo šedý odstín. Vzácněji příčinou změny barvy zubů může být choroba postihující sklovinu, případně léčba některých chorob, například ozařování nebo chemoterapie při léčbě rakoviny. Změna barvy je v tomto případě spíše k nahnědlé odstínu.

5. Užívání některých léků

Rovněž užívání mnoha běžných léků, včetně antibiotik může být příčinou hnědých nebo tmavě šedých skvrn na zubech: Uvedeme pár léků jako jsou:

- antihistaminika

- léky proti hypertenzi,

- antidepresiva,

- látky používané v chemoterapii

- tetracyklinové léky užívané do 8 roku života - způsobují ztmavnutí zubů

Proto tyto léky neužívejte déle, než Vám doporučil lékař.

6. Procesy stárnutí

Nemůžete si pomoci! S věkem sklovina ztrácí barvu, stává se průhlednou z důvodu běžného opotřebovávání zubů. Všechny tyto prvky ovlivňují viditelnou změnu zbarvení. Proto se mnoho lidí starších 50 let rozhodně zuby bělit.

7. Geny pro smůlu

Je také možné že jste zdědili žlutější zubní sklovinu. Někteří lidé mají přirozeně nažloutlý odstín zubů, který mohou zhoršit destruktivními návyky.

Existuje mnoho důvodů které způsobují žloutnutí zubů. Některé příčiny můžete ovlivnit, jak vyhýbat se potravinám které zbarvení způsobují, přestat kouřit nebo se lépe starat o ústní hygienu. Bohužel - nezastavíme plynutí času ani nezměníme naše geny. Nemáme také žádný vliv na to, jaké nemoci máme. Proto je dobré vědět, že existuje mnoho účinných metod bělení zubů - pokud vám žlutá barva zubů překáží, můžete si sjednat schůzku u stomatologa, který vám pomůže zvolit správnou metodu na bělení zubů.