Bělení zubů doma nebo u stomatologa? Co je lepší?
Datum: 11.10.2016
Podstatou bělení zubů je odstranění pigmentu ze skloviny, což vede k zesvětlení barvy zubů. Pro koho je bělení vhodné? Nejčastěji jej doporučujeme u pacientů, jejichž zuby mají zabarvení způsobené vrozenými, systémovými, metabolickými, farmakologickými či traumatickými faktory, jako je například zubní fluoróza, žloutenka nebo skvrny způsobené tetracyklinem a monocyklinem.
Pro koho je bělení zubů vhodné
Vzhledem k tomu, že bělení zubů je primárně estetický zákrok, doporučujeme jej všem, kdo nejsou spokojeni s odstínem svého chrupu. Bělení má také význam u výrazně tmavého zbarvení zubů, které lze po tomto bezbolestném zákroku zesvětlit o několik odstínů.
Prevence před žloutnutím zubů
Pro žloutnutí zubů doporučujeme omezit pití kávy, čaje a čeveného vína. Rovněž pomůže skončit s kouřením. Cigarety se totiž podílí na zbarvování zubů do nevzhledných žlutých odstínů.
Dokonalého bělostného úsměvu však dosáhneme dokonalou dentální hygienou a bělením zubů. Pigmentaci totiž nezpůsobují jen naše nešvary a skladba jídelníčku. Jde z části o vrozenou dispozici.
Bělení zubů doma nebo u stomatologa?
Bělení zubů si můžeme provést sami doma nebo vám je provede stomatolog v ordinaci. Která varianta je ta pravá?
Domácí bělení (bez dohledu zubaře) – levnější, ale rizikové
Bělit si zuby doma vás vyjde levněji než ordinační či ordinačně-domácí bělení. Jde však o poměrně rizikovou záležitost. Nevhodně zvolenými přípravky si totiž můžete poškodit zubní sklovinu. Vyvarujte se zvláště různých zaručených babských rad. Domácími pastami z octa, soli a dalších agresivních látek si jen poškodíte zuby.
Kvalitní a bezpečné bělení zubů? Jedině u stomatologa
Proč je výhodnější se obrátit na stomatologa? Vyšetří váš chrup a doporučí nejvhodnější metodu bělení přímo pro vás. Pokud jsou vaše zuby příliš poškozené, tak vám bělení vymluví.
Jak probíhá ordinačně-domácí bělení zubů
Nejšetrnější je ordinačně-domácí bělení zubů. Stomatolog vám vytvoří zubní nosič podle otisku vašeho chrupu. Do nosiče nanesete bělicí gel a necháte přes noc působit. Před bělením stomatolog či dentální hygienistka provedou instruktáž. Budete dostatečně poučeni, jak při domácím bělení postupovat a čeho se vyvarovat. Kvalitu bělení kladně ovlivňují zubní nosiče přímo na míru.
Jak probíhá ordinační bělení zubů
Další variantou kvalitního bělení je prováděno přímo stomatologem v ordinaci. Při bělení se provádí UV lampou a speciálními gely. Oproti ordinačně-domácí variantě se jedná o časově nenáročnou záležitost. Celá procedura trvá 30 – 60 minut. Navíc je výsledek je vidět už po prvním bělení.