První pomoc při bolesti zubů

Datum: 14.4.2018

Už se vám někdy stalo, že vás přepadla ukrutná bolest zubů? Co dělat, když váš lékař zrovna neordinuje a s bolestí se musíte vyrovnat do druhého dne? Čím si pomoci, když jste v cizině ještě pár dní a návštěva tamního lékaře není možná nebo z ní máte strach? Přečtěte si, jaké zbraně můžete na bolest vytasit. V článku jsou uvedena ta nejlepší přírodní léčiva, která dokáží utlumit bolest za pár minut, ale taky na delší dobu.


Led nebo studená voda pro znecitlivění

Začněme drobným upozorněním. Není vhodné pokládat na zuby či tváře teplé obklady. Bolavé místo naopak chlaďte, jak to jen jde. Studené obklady znecitliví problém, alespoň na chvíli budete mít od boleti pokoj, zmírní taky otoky.


Citron na problémy s dásněmi

Na bolavý chrup a podrážděné nervy vám může pomoci citron. Nakrájejte celý citrus na plátky a obkládejte jimi postižené místo. Šťáva z čerstvého citronu působí nejlépe na dásňové problémy.


Alkohol na bolavé zuby

Alkohol sice není přítelem člověka, který preferuje zdravý životní styl, ale když se ozvou zuby, je přímo blahodárný. K léčbě se vám bude hodit vodka, slivovice, rum či jiný tvrdý drink. Léčit bolavý zub můžete dvěma způsoby. Buď nalijte alkohol na vatu či kapesník a necháte jej několik minut přiložený na bolavém místě v ústech nebo si vykloktáte alkoholickým drinkem, jako by to byla ústní voda. Alkohol je v druhém případě nutné v ústech udržet minimálně minutu. Po této proceduře si ústa nevyplachujte a nechte stopy alkoholu působit.  


Česnek jako přírodní antibiotikum utlumí bolest zubů

Pokud jste ochotni udělat pro zahnání bolesti cokoliv, pak zamiřte do spíže pro česnek. Uloupněte z něj jeden stroužek, oloupejte ho a rozkrojte napůl. Tuto část česneku vložte do úst a rozžvýkejte. Léčba sice není moc chutná, ale za to je velmi účinná. Česnek je známé přírodní antibiotikum. Nejprve místo znecitliví, pak celkově utlumí bolest. Tento lék se vyplatí podat těsně před spaním, neboť právě česnek dokáže zdržet bolest hned několik hodin a vy prožijete klidnou noc. 


Tea tree olej na zubní záněty, opary a afty

Olej Tea tree se vyplatí mít vždy po ruce. Nepomáhá totiž jen v boji se zubními záněty. Co se týče úst, léčí například taky opary či afty. Bolavé zuby je jím ideální potřít napřímo a nechat působit. Tea tree olej příjemný pro vaše chuťové buňky nebude, ale za to vám velmi rychle pomůže od bolesti.


Hřebíček na záněty i jako prevence

Hřebíček je doslova zázračným kořením. Můžete ho kousat či cucat v ústech nebo si z několika hřebíčků připravit odvar. V prvním případě léčbu opakujte minimálně pětkrát denně, druhý způsob klidně i desetkrát. Pro závažné záněty je vhodnější metoda první, kdy v ústech nějakou dobu uchováváte celé koření. Cucání hřebíčku je dobré i preventivně, má totiž silné dezinfekční a antibakteriální účinky.


Mix papriky a zázvoru na bolestivá místa

Koření má prostě sílu. Kromě hřebíčku se zbavíte bolesti taky díky mleté paprice a zázvoru. Nejlépe bude působit nastrouhaný čerstvý zázvor, ale lze použít i práškový. Smíchejte tyto dvě suroviny dohromady a obtiskněte směs na namočený tampónek. Ten pak položte do úst, přímo na bolavé místo. Nechte působit, dokud bolest alespoň trochu neodezní, klidně ale ještě déle. Léčivo na zub nanášejte po čtyřech hodinách.


Bolest zubu řešte s odborníkem

Asi není třeba připomínat, že pokud vás přepadne bolest, je nutné si naplánovat návštěvu lékaře co nejdříve. Zavolejte svému stomatologovi, který chrup prohlédne a nalezne příčinu. Pokud se jedná o silnou bolest, je možné, že zubní kaz je již v pokročilém stádiu, takže infekce pronikla hluboko do zubu a vznikl zánět nervu. V takovém případě je třeba podstoupit endodontické ošetření, při kterém vám bude napadený zubní nerv odstraněn a celé místo postižené zánětem bude ošetřeno tak, aby se do něj nedostaly další bakterie.