Náhled článku: Bělení zubů doma nebo u stomatologa? Co je lepší?

Bělení zubů doma nebo u stomatologa? Co je lepší?

Datum: 7.2.2025

Autor: Bc. Kristýna Pánková

Podstatou bělení zubů je odstranění pigmentu ze skloviny, což vede k zesvětlení barvy zubů. Pro koho je bělení vhodné? Nejčastěji jej doporučujeme u pacientů, jejichž zuby mají zabarvení způsobené vrozenými, systémovými, metabolickými, farmakologickými či traumatickými faktory, jako je například zubní fluoróza, žloutenka nebo skvrny způsobené tetracyklinem a monocyklinem.

Pro koho je bělení zubů vhodné

Vzhledem k tomu, že bělení zubů je primárně estetický zákrok, doporučujeme jej všem, kdo nejsou spokojeni s odstínem svého chrupu. Bělení má také význam u výrazně tmavého zbarvení zubů, které lze po tomto bezbolestném zákroku zesvětlit o několik odstínů.

Prevence před žloutnutím zubů

Pro žloutnutí zubů doporučujeme omezit pití kávy, čaje a čeveného vína. Rovněž pomůže skončit s kouřením. Cigarety se totiž podílí na zbarvování zubů do nevzhledných žlutých odstínů.

Dokonalého bělostného úsměvu však dosáhneme dokonalou dentální hygienou a bělením zubů. Pigmentaci totiž nezpůsobují jen naše nešvary a skladba jídelníčku. Jde z části o vrozenou dispozici.

Neodborné bělení doma – levnější, ale rizikové

Bělit si zuby doma svépomoci, podle zaručených rad z internetu Vás vyjde nejspíš levněji než profesionální bělení na stomatologické klinice, jde však o vysoce rizikovou záležitost. Nevhodně zvolenými přípravky si totiž můžete poškodit zubní sklovinu. Vyvarujte se zvláště různých zaručených babských rad, jako například domácími pastami z octa, soli a dalších agresivních látek, kterými si zuby jen poškodíte.

Kvalitní a bezpečné bělení zubů? Jedině u odborníka

Proč je výhodnější se obrátit na stomatologa či dentální hygienistku? Vyšetří Váš chrup a doporučí nejvhodnější metodu bělení přímo pro Vás. Pokud jsou Vaše zuby příliš poškozené, tak Vám bělení nedoporučí.

Jak probíhá odborné domácí bělení zubů

Nejšetrnější je tzv. domácí bělení zubů. Stomatolog nebo dentální hygienistka vám vytvoří zubní nosič podle otisku Vašeho chrupu. Do nosiče pak doma nanesete bělicí gel a necháte působit. Před bělením stomatolog či dentální hygienistka provedou instruktáž. Budete dostatečně poučeni, jak při domácím bělení postupovat a čeho se vyvarovat. Kvalitu bělení kladně ovlivňují zubní nosiče přímo na míru.

Jak probíhá odborné ordinační bělení zubů

Další variantou je bělení ordinační, které je prováděno přímo stomatologem či dentální hygienistkou v ordinaci. Bělení se provádí speciálním gelem, který je nanášen přímo v ordinaci na Vaše zuby. Oproti domácí variantě se jedná o pro pacienta nenáročnou záležitost. Celá procedura trvá cca 60 – 75 minut a je potřeba ji většinou 2 - 4x zopakovat pro dosažení světlejšího odstínu zubů.

Jak probíhá odborné kombinované bělení zubů?

Poslední variantou je bělení kombinované, kdy kombinujeme obě předchozí metody.

S vhodnou metodou bělení Vám poradí Vaše dentální hygienistka či stomatolog. Neváhejte se na nás obrátit!