Co je to analgosedace?
Datum: 5.7.2018
Bolest při zákroku, nepříjemný pocit, děsivé
zvuky zubařského náčiní. To jsou hlavní důvody toho, proč lidé neustále
oddalují návštěvu stomatologa. Většina lidí přichází k lékaři až ve chvíli, kdy
je bolest k nevydržení. Často však pacienti dělají velkou chybu, neboť se
jejich problém neustálým odkládáním návštěvy zvětšuje. Je třeba si uvědomit,
že jednou stejně budete muset zubního specialistu navštívit.
Přestaňte se bát svého zubaře. V současné době strach z bolesti opravdu není důvodem odmítání jeho návštěvy, neboť existuje možnost takzvané analgosedace. Víte, co tento pojem vlastně znamená?
Bezbolestné ošetření - analgosedace je druh bezpečné anesteziologické techniky, při které je u pacienta navozen klid, jedinec je zbaven stresu a pospává. Lékařský zákrok si pacient pod analgosedací vůbec nepamatuje, ale dýchá sám. Jak už můžete z názvu vytušit, stav je vyvolán na základě působení analgetik a sedativ zároveň. Ty tlumí bolest, uvolňují svaly a omamují vnímání. Organismus tuto techniku samozřejmě snáší mnohem lépe než celkovou anestezii.
Analgosedace se doporučuje pacientům, kteří špatně snáší zubní ošetření nebo mají velký strach z lékařského zákroku. Aplikuje se taky dětem nebo jedincům, kteří trpí dávivým reflexem. Je samozřejmostí při složitějších stomatologických zákrocích, jakými je extrakce zubů, zavádění implantátů i komplikovanější vytahování ,,moudráků‘‘.
Pokud uvažujete o analgosedaci při zákroku, je nutné projít zvláštním ošetřením a k dentistovi přinést potvrzení o vašem zdravotním stavu od praktického lékaře. Osoba podstupující zákrok by neměla být nemocná ani nachlazená.
Šest hodin před zákrokem je nutné nejíst. Pít byste měli do čtyř hodin před výkonem, pak už ne. Po ošetření nebudete trávit čas někde na lůžku nebo v křesle, postačí hodinové setrvání v čekárně. Na ošetření je vhodné dostavit se v doprovodu druhé osoby nebo si alespoň musíte zajistit odvoz domů, neboť v den ošetření samozřejmě nemůžete řídit.
Před analgosedací nejsou třeba žádné velké přípravy, bohatě postačí, když se do ordinace dentisty dostavíte asi patnáct minut předem. V čekárně předáte zprávu o vyšetření, vyplníte anesteziologický dotazník. Poté už usednete na křeslo. Anesteziolog vám zavede látky nitrožilně. Místní znecitlivění vám pak zajistí lékař ještě pomocí injekce. Po zákroku dojde k vyjmutí kanyly s omamnými látkami a vy se posadíte v čekárně. Jakmile dojde ke krátké lékařské kontrole, budete moci odejít domů.
Po analgosedaci budete hned vnímat a běžně fungovat, avšak je třeba počítat s několikahodinovým vylučováním anestetik. Po operaci můžete ihned pít i jíst, omezte však stravování na příjem lehkých jídel, pijte vodu nebo se řiďte doporučením vašeho dentisty. Samozřejmě záleží na tom, jaký zákrok vám byl prováděn.
Zbytek dne by měl pacient dodržovat klidový režim. Odpočívejte, nechoďte do práce ani do školy, nepodnikejte žádnou namáhavou aktivitu.
Ze zákroku nemusíte mít obavy, léky navozující stav podobný hlubokému spánku jsou bezpečné. Probuzení pro vás bude příjemné. Analgosedace nevyvolává nevolnost.
Máte další otázky k této nadstavbě
lokální anestezie? Zastavte se u nás s dotazy nebo se informujte na našich
webových stránkách.