Co je to pečetení zubů?
Datum: 4.10.2020
Mezi nejnovější trendy v dětské stomatologii v oblasti péče o chrup, patří i pečetění zubů čili utěsnění zubů které účinně brání v rozvoji zubního kazu. Proto by zuby měly být zapečetěny už v raném věku.
Utěsnění zubů je jedním z dentálních postupů používaných při prevenci zubního kazu. Spočívá ve vyplňování a utěsňování přírodních prasklin vytvořených na povrchu stoličky a premolárů kde se snadno udrží zbytky potravy a jiných nečistot, a tím se vytvoří prostor pro množení bakterií. Procedura je zcela bezbolestná a trvá pouze několik minut.
Stoličky a premoláry mají tak malý průměr, že jsou těžko dostupné štětinám zubního kartáčku a nedokážeme je dostatečně vyčistit. Sediment sestávající z látek obsažených ve slinách vytváří plak, který je živnou "půdou" pro kariogénne bakterie žijící v tomto prostředí. Pečetění dětských zubů má tak zabránit hromadění zubního plaku a chránit tím před vznikem zubního kazu.
Jaký je postup zapečetění?
Postup zahrnuje pokrytí povrchu zubů speciálním přípravkem - lakem. Obvykle jde o pryskyřičný přípravek a občas se také používají tmely na bázi skleněných Ionomerů. Léčba začíná čištěním zubů speciální zubním kartáčkem. Pak se zuby vysuší a zakryjí tzv. látkou, která usnadňuje aplikaci vosku. Po opětovném umytí a osušení zubů začne zubní lékař provádět samotné pečetění tedy utěsnění zubů. Vosk má tekutou formu, takže se snadno šíří po povrchu zubů a pevně vyplňuje drážky. Nakonec se těsnící materiál vytvrdí lampou.
Pečetění zubů u dospělých
Pečetění zubů je možné i u dospělých. V tomto případě se však setkáváme s mnoha omezeními. Pouze zdravé zuby se dají pečetit, to znamená že musí být bez zubního kazu. Zatímco zubní kaz v čerstvě prořezaných zubech dětí je náhodný jev, dospělí se často potýkají s více či méně pokročilými změnami zubního kazu. Nález zubního kazu, dokud není vyléčen, vylučuje pečetění zubu.
Pečetidlo zubu vydrží několik let a kontrolovat by vám ho měl zubní lékař alespoň dva krát do roka. Během pravidelné prohlídky zubař zkontroluje v jakém stavu je pečetidlo a podle potřeby jej zbrousí a nanese nové.
Pečetění zubů výrazně snižuje vznik zubního kazu, což ale neznamená že takto ošetřený zub vám nemohou napadnout bakterie. Proto je i po pečetění zubů důležité dodržovat pravidelnou ústní hygienu.