Co jsou ustupující dásně? Jak tomu předejít?

Datum: 31.7.2019

Jste vystaveni riziku ustupujících dásní? Jaké jsou nejčastější příčiny ustupujících dásní a jako jejich ústup zastavit? Víte že, pokud jsou příznaky zachyceny včas, vaše dásně a váš úsměv mohou být udržovány ve skvělé formě ....!? A co dělat, když se to stane vám?

Co jsou dásně? Co dělají?

Gingivy (dásně) je vrstva růžové tkáně v ústech, která chrání kořeny zubů. Pokrývají i alveolární kost, na které jsou v čelisti připojeny zuby. Stejně jako vás před okolními vlivy chrání vaše pokožka, i dásně chrání citlivější části úst před bakteriemi. Zdravé dásně zabrání vniknutí nežádoucích molekul do krevního oběhu. Když je nesprávná, nebo nedostatečná zubní hygiena, hormonální změny, i některé druhy onemocnění, nebo jak stárneme, je recese dásní častější. Tkáň dásní začne odumírat a vaše dásně se zmenšují - ustupují a odhalují více zuby. Jakmile k tomu dojde, mezi linií dásní a zubu se vytvářejí malé mezery, čímž se otevírá cesta pro bakterie. Jelikož v počátečních stádiích snadno ustupující dásně přehlédnete a dásně se neléčí, začnou ustupovat a už nedorostou. 

Příčiny ustupujících dásní

Nejčastější příčinou ustupujících dásní je nedostatečná nebo nesprávná ústní hygiena. V ústech se nacházejí bakterie, které se ukládají na zubech v blízkosti dásně. Známe je pod názvem plak, který je snadno odstranitelný zubním kartáčkem. Pokud však zuby pravidelně nečistíme, plak po čase ztvrdne. Tento již nazýváme zubní kámen a doma si ho už sami neodstraníte. Takové zuby vám už musí ošetřit zubní lékař nebo zubní hygienistka. Čím déle odkládáte zubní péči tím více zubní kámen postupuje a způsobuje, že se dásně odtáhnou od zubů. Dásně krvácejí, zuby jsou citlivé.

Opakem těch který se o svůj chrup nestarají jsou "horlivci" kteří si zuby sice čistí, ale nešetrným způsobem. Přílišný tlak na zubní kartáček, nebo dáseň může vést k jeho poškození a poranění. Do vzniklé rány tak snadněji vniknou bakterie, které vedou k ústupu dásní.

Zůstaňte dál od kyselých potravin a nápojů

Zubní sklovina je odolnější vůči kyselině, ale dentin v kořenech ne. Pokud již máte odhalené zubní krčky, vyhýbejte se konzumaci cukru, kyselých jídel a nápojů (víno, limonády, pomerančové šťávy, káva, bílé těstoviny, dezertní jídla atd.), Kyseliny totiž urychlují recesi dásní. Pokud se chystáte konzumovat kyselé jídla nebo nápoje, vychutnejte si je s mírou a pak si vypláchněte ústa čistou vodou.

Nezanedbávejte preventivní prohlídky

Pravidelné šestiměsíční návštěvy svého zubaře jsou skvělé z mnoha důvodů. Dostáváte informace o vaší ústní hygieně a zubním zdraví. Vaše zuby jsou zbaveny zubního kamene a zubního plaku, aby se zabránilo onemocnění dásní a zubnímu kazu. Co se stane, pokud váš zubař zjistí, že máte ustupující dásně? Lékař provede hloubkové čištění, aby se odstranily zubní plak a zubní kámen. Následně od stupně recese vám zubař může doporučit několik metod pro ošetření poškozené a citlivé tkáně .U velmi poškozených dásních může chirurgie dásní pomoci obnovit některou ztracenou tkáň (mukogingivální operace).

Pokud trpíte krvácejícími, ustupujícími dásněmi neodkládejte návštěvu zubního lékaře. Nejlepší způsob, jak zastavit recesi dásní je zabránit tomu, aby se vůbec začala.