Cysty v ústní dutině
Datum: 24.10.2017
Jedním z problémů, s nímž se můžeme v dutině ústní setkat jsou cysty. Oč se jedná? Cysta je uzavřený dutý prostor vyskytující se v měkké tkáni nebo v kosti. Zpravidla se skládá z několika komor, které bývají naplněny různým obsahem (např. hlenovým či mazovým). O existenci cysty nemusíte ani vědět, protože často nebolí. To vede u mnohých pacientů k návštěvě zubaře až ve chvíli, kdy dojde ke komplikacím. Cysty však není radno podceňovat, mohou totiž vést k řadě problémů. Při svém zvětšování totiž utlačují okolní tkáně a oslabují kost. Mohou vést i ke vzniku nádorového onemocnění.
Nejčastější cysty
Cysty mohou vzniknout kdekoliv v těle a existuje jich mnoho typů. V ústech nejčastěji vznikají cysty v čelistních kostech ve spojitosti se zuby. V měkkých tkáních úst se zase nejvíce objevují cysty slinných žláz.
Jak vzniká cysta?
Objeví-li se v ústech cysta, bývají příčinou jejího vzniku zpravidla zánětlivé procesy, vývojové poruchy či traumata. Někdy je příčina neznámá. V některých případech si za cystu může sám pacient. Kupříkladu za vznikem kořenové cysty stojí zubní kaz. Včas neléčený zubní kaz může vést k zánětu dřeně a závěsného aparátu, vzniku váčku a následné vytvoření cysty. Varovným signálem je období, kdy vzniká váček a odumírá dřeň. Tehdy pociťujete bolest, která by vás měla přimět k okamžité návštěvě zubaře.
Problémům lze předejít
Nepříjemnostem je nejlépe předcházet, proto nezanedbávejte prevenci. Pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa jsou nezbytné, pomohu odhalit vzniklé cysty i další komplikace. Vzniku některých cyst zabrání i kvalitně provedené endodontické ošetření zubů. Samozřejmě je třeba i pečlivě provádět ústní hygienu a předcházet tak vzniku zubních kazů.
Léčba cysty
Pokud je vám cysta v ústech diagnostikována, je nutné její chirurgické odstranění. Sama od sebe se totiž neztratí. Nezbytná je rovněž sanace příčinného zubu.