Druhy zubních výplní a jejich výhody a nevýhody

Datum: 17.7.2018

Jaké jsou možnosti výplní zubů po vyvrtání kazu? Článek vám podá základní informace o různých druzích plomb. Informujte se o dalších detailech při návštěvě preventivní prohlídky

Amalgámy

Amalgám je nejstarší a zároveň stále nejpoužívanější výplňový materiál, který vzniká rozpouštěním kovového prášku ve rtuti.

Za největší výhodu amalgamové plomby by se asi dala považovat její tvrdost a velká odolnost. Amalgám vydrží velké zátěže, nevypadává a neničí se. Je trvanlivý a nevyžaduje přílišnou hygienickou pozornost. Amalgámem se dají zakrýt velké zubní plošky.

Velkou nevýhodou amalgámu je jeho viditelnost. Výplň má šedou až černou barvu, pokud dojde k jeho vyleštění, tak stříbrnou. I z tohoto důvodu si lidé amalgám vybírají zejména pro zadní zuby, na kterých není plomba při úsměvu či mluvení vidět. Amalgám, který vyplňuje zub do hloubky, může dráždit při požívání příliš teplých či studených nápojů zubní dřeň.   

Kompozitní výplně

Bílé neboli kompozitní zubní výplně se vyrábí z materiálu jménem fotokompozit, který je tvořen syntetickou pryskyřicí. Ta se nanáší na zub v několika vrstvách. Následně musí zubní lékař ozářit vyplňovaný chrup modrým světlem, aby došlo k polymerizaci a hmota se spojila se zubem. Speciální druh kompozitní pryskyřice tvoří takzvané kompomery.

Bílé plomby jsou velmi výhodné z estetického hlediska. Barevně splývají s chrupem, a tak si nikdo ani nevšimne, že byl z vašeho zubu vyvrtáván kaz. Kompozitní výplně nejsou vodivé, a tak vás nebudou trápit při konzumaci teplých a studených jídel či nápojů. Bílá plomba se na zuby dobře uchytí, nepotřebuje být umístěná hluboko, a tak při její aplikaci není nutné zasahovat vrtačkou do zdravé zubní tkáně.

Aby byla kompozita vytvořena esteticky i funkčně dobře, je třeba zkušenosti zubního lékaře, neboť je jejich zhotovení náročnější. Tyto výplně vyžadují taky na rozdíl od těch amalgamových lepší hygienu. Bohužel i v případě zubních výplní platí, že krása něco stojí, kompozitní výplně jsou poměrně drahé. V případě, že je zub zasáhnut kazem do větší hloubky, je někdy nutné zanést do vyvrtaného chrupu nejprve amalgám a ten pak zakrýt bílou plombou.

Skloionomerní cementy

Skloionomerní cementy nebo taky sklopolyalkenoáty jsou méně užívané výplně, které mají, jak se brzo dozvíte, mnoho výhod. Jedná se o sloučeninu, kterou tvoří skleněný prášek a ionomer. V zubním lékařství našly plomby své místo teprve nedávno. Tento druh zubní výplně má po umístění na vyvrtaný chrup regenerační účinky. Dodává sílu oslabené zubní sklovině a vyživuje okolní narušená místa. Má antibakteriální vlastnosti a tím zabraňuje další tvorbě kazu. Taky dobře drží.  

Skloionomerní cementy mají oproti mnohým výhodám bohužel menší trvanlivost a nejsou tak odolné. Z hlediska barevnosti je tato plomba nažloutlá, proto lidé raději dají přednost tradiční bílé výplni.

Keramické inleje

Keramické inleje tvoří skupinu bílých plomb. Jsou pevné, vysoce odolné, mají velmi dlouhou životnost. Jsou netoxické a nealergické, takže je v ústech může mít opravdu každý. Pod keramické inleje se nemá šanci dostat zubní kaz, takže i tento problém vás s plombou keramického typu mine.

Jedinou nevýhodu tvoří vysoká cena, která skoro desetinásobně přesahuje cenu tradičních bílých plomb.

Existují i zlaté inleje, které byly oblíbené zejména v dřívějších dobách. Mnozí si tuto slitinu nechávali na zub aplikovat jen tak, aby se mohli chlubit zlatou zubní ozdobou. V dnešní době zlaté prvky v ústech působí spíše neesteticky.

Zdá se vám, že vás trápí zubní kaz? Záchovná stomatologie ví, jak na něj!