Jak často byste měli navštívit zubní hygienu na čištění zubů?
Datum: 11.3.2019
Pravděpodobně jste slyšeli, jak důležité je kromě "domácího" čištění "zubů i návštěva profesionála v dentálním studiu, aby se snížilo riziko onemocnění ústní dutiny a dásní. Ale jak často si naplánovat čištění zubů profesionálem? Pokud máte zdravá ústa a správně se staráte o chrup, zubní lékař a zubní hygienik Vám pravděpodobně doporučí profesionální čištění zubů dvakrát do roka.
Co je plak a proč je nebezpečný?
Čištěním zubů odstraňujeme zubní povlak. Po vyčištění zubů se bakterie kolonizují a agresivní zubní plak vzniká za 24 až 48 hodin. Dokonce i když doma praktikujete důkladnou zubní hygienu, může na hůře přístupných místech vzniknout zubní kámen, který je třeba odstranit. Čím déle zůstane plak na svém místě, tím více bude na zubech zubníh kámen. Když se vám už vytvořil zubní kámen, ten si už nebudete moci odstranit sami. Bude to vyžadovat speciální nástroje a dovednosti vaší zubní hygienistky. Pokud si chodíte čistit zuby k profesionálovi dvakrát ročně, máte menší pravděpodobnost tvorby zubního kamene, který by mohl vážně ovlivnit zdraví vaší ústní dutiny.
Systém včasného varování
Návštěva vašeho zubaře nebo zubního dentisty může také odhalit časné příznaky problémů, které jsou mnohem závažnější než plak. Během čištění zubů nebo vyšetření, může ošetřující lékař zaznamenat první příznaky rakoviny ústní dutiny, ustupujících dásní a dokonce i příznaků anémie nebo jiných zdravotních problémů. Vzhledem k tomu, že onemocnění dásní souvisí s kardiovaskulárním onemocněním, jeho včasné zaznamenání může dokonce snížit riziko srdečního infarktu a mozkové příhody. Pokud jste čištění zubů ještě neabsolvovali, ještě nemusí být pozdě. Naplánujte si schůzku se zubním lékařem a vráťte zdraví vašim ústům a zubům.
Domácí čištění zubů
S tolika rozměry, barvami, tvary a typy, které se dají dnes koupit, může výběr zubního kartáčku vypadat jako skličující úkol. Podle čeho si správně vybrat zubní kartáček?
V první řadě je důležitá správná velikost hlavy zubního kartáčku.
Měli byste vybrat takovou, která odpovídá velikosti vašich úst. Pokud máte opravdu malá ústa, vaší nejlepší volbou může být dětský kartáček na zuby, který zajistí, že dosáhnete na všechny zuby v ústech a nepoškodíte si dásně.
Zadruhé, zkontrolujte počet trsů a sílu štětin - jemné, střední nebo tvrdé. Většina lidí používá jemné nebo střední štětiny.
Zatřetí pravidelně měňte zubní kartáček - každé dva až čtyři měsíce, nebo když jsou štětiny ohnuté a opotřebované.
Uvažujete nad elektrickým zubním kartáčkem?
Elektrický zubní kartáček čistí zuby agresivněji, proto pozor na dásně. Hlavičky el. kartáčků jsou často dost velké a nehodí se k čištění špatně dostupných míst.
Každá značka elektrického zubního kartáčku je jiná. Jejich cena může být při výběru rozhodujícím faktorem. Ale i zde platí, že ne všechny nejdražší musí být i nejlepší. Elektrický zubní kartáček ocení zejména lidé s omezenou zručností. Při čištění zubů elektrickým kartáčkem však nezapomeňte být opatrní. Na zuby a dásně zbytečně netlačte, nechte sonický zubní kartáček udělat svou práci. I při elektrických kartáčcích je nezbytné pravidelně měnit konce a špičky (kartáče) - každé dva až čtyři měsíce nebo po opotřebení, či nemoci.
Nakonec, bez ohledu na to, který zubní kartáček si vyberete, ujistěte se, že je to ten, který se nejvíce přizpůsobí velikosti vašich úst a umožní Vám správně čistit zuby.