Jak může bruxismus poškodit zuby ...

Datum: 2.12.2019

Bruxismus je termín pro nekontrolované, nedobrovolné zatínání a skřípění zubů. Tento jev se vyskytuje nejčastěji během spánku nebo ve stresových situacích.

Během nedobrovolného, nejčastěji nočního skřípání zubů je vyvinuta síla, s jakou jsou povrchy zubů přitlačovány jeden k druhému, dokonce 10krát větší než síla použitá při žvýkání jídla.


Stres, napětí a další

Bruxismus nejčastěji postihuje lidi žijící ve stresu, citlivých na stres, kteří mají rodinné problémy nebo zastávají vysoké a zodpovědné pozice. Nejčastěji je to způsobeno stresem a emocionálním napětím. Toto napětí je obvyklé v spánku a je nekontrolovatelné. První příznaky bruxismu si obvykle nevšímáme. Jediným příznakem, který může pacient vidět, je často ranní bolest hlavy, krku nebo čelisti.

Kromě chronického stresu mohou příčiny bruxismu způsobovat, nesprávné náhrady zubů, korunek a protéz a parazitární infekce.


Oder zubů a chronická bolest

Bruxismus může rychle vést nejen k praskání skloviny a odírání zubů, ale také k jejich oslabení a uvolnění, jakož i k tvorbě degenerativních změn v čelisťových kloubech.

Bruxismus je také základem nediagnostikovaných chronických bolestí hlavy, bolesti krku a svalů ramenního pletence.


Důsledky na krásu

Bruxismus často vede ke změně rysů obličeje - obličej se stává "čtvercovou", "mužskou" se silně definovanou linií čelistí, následkem nadměrného napětí.


Léčba bruxismu

Běžné metody léčby bruxismu zahrnují použití relaxačních dlah, fyzioterapii a redukci stresu. Pokud máte již poškozené zuby díky dlouhodobému skřípání zubů navštivte zubního lékaře / specialistu, který vám navrhne možnou nápravu a obnovení zubů, ať už kombinací keramických korunek nebo zubních implantátů.