Jak pečovat o mléčné zoubky?

Datum: 5.9.2018

Zubní lékaři čím dál častěji sdělují prostřednictvím médií lidem fakt, že stav mléčného chrupu u malých dětí se neustále zhoršuje. Podle nových statistik se neplecha ve formě kazu alespoň na jednom mléčném zoubku objeví každému druhému předškolákovi. 

Aby se rodiče starali o to, že si jejich děti čistí zuby, je důležité hned z několika důvodů. Kazy nemusí znamenat jen malou vadu na zoubku, kterou paní zubařka nebo pan zubař za pár vteřin vyvrtá. Pokud kaz pokročí do vyšších stádií, může propuknout až zánět zubní dřeně. Ten se pak velice snadno rozšíří do celého zubního ložiska. V takovém případě musí být pacient léčen přinejmenším antibiotiky, v mnohých případech je nutná i hospitalizace. 

Jak již můžete vytušit z předchozího odstavce, pokud je zub napaden, kaz se prostorem rychle šíří. Není žádnou výjimkou, že se snadno dostane na sousední zuby, které začne během několika dní naleptávat a ničit. U dětí pak hrozí to, že kaz napadne mléčný chrup a po včasném neodstranění se z něj přemístí již na zoubek stálý. 

Když je napaden mléčný chrup kazem, dentisté jej obvykle vytrhávají, neboť nemá smysl zub spravovat. Tento zásah v ústní dutině však může způsobit nesprávné prořezání stálých zubů. Mezera po vytrženém mléčném zoubku se totiž může začít uzavírat, pro stálý zub již nebude místo a on pak naroste křivě. V takovém případě je téměř nevyhnutelná péče ortodontisty. Návštěva ortodoncie se doporučuje již ve stádiu smíšeného chrupu, tj. když dochází k prořezávání druhých zoubků.  

Jak správně čistit mléčný chrup?  

První zoubky se začnou objevovat už v půl roce dítěte. Jakmile vykouknou na svět bílé drobné plošky, je nutné o ně začít pečovat. K tomu ještě nebudete potřebovat klasický zubní kartáček, ale gumovou pomůcku, která se navléká na ukazováček. Možná ji znáte pod pojmenováním ,,prsťáček‘‘. Pastu volte samozřejmě dětskou, dbejte na vysoký obsah fluoridu. 

Na běžný kartáček by dítě mělo přejít ve chvíli, kdy už mu z dásní vykukuje pár zoubků alespoň z poloviny. Při výběru kartáčku myslete na to, aby měl malou hlavici, která se vejde do dětské pusinky. Volte jemné a co nejměkčí štětiny, které nepodráždí dáseň. I při výběru zubní pasty si dejte záležet. Dětem by měla chutnat, ale samozřejmě jim musíte vysvětlit, že se nepapá. 

První roky nenechávejte své dítě čistit si chrup úplně samotné. Můžete ho učit správným hygienickým návykům, avšak mějte na paměti, že dítě má minimálně do tří let kartáček spíše jako hračku, kterou sice zuby umí přejíždět, ale povětšinou je nevyčistí pořádně. Rodič by měl v poslední fázi čištění zubů k dítěti přistoupit, podívat se na stav vyčištěného chrupu, pochválit ho za odvedenou práci a ještě jednou zoubky pořádně vyčistit. 

Pokud se dětem do čištění zoubků nikdy nechce, motivací pro ně je většinou to, když si čistíte zuby spolu nebo vzájemně. Děti obvykle taky nedají dopustit na elektrické zubní kartáčky, které pro ně tvoří hračku i hygienickou pomůcku zároveň. Nechce si váš potomek čistit zoubky? S elektrickým kartáčkem mu to půjde samo. 

Při nastavování zubní hygieny byste měli od začátku zavést pravidelné ranní a večerní čištění, aby si dítě na činnost navyklo. Je třeba dítěti taky vysvětlit, že po večerní hygieně se již nekonzumují žádné dobroty a pije se jen voda.