Jaký je rozdíl mezi metalokeramickou a keramickou korunkou?

Datum: 27.5.2016

Bylo vám řečeno, že potřebujete umělou náhradu zubu – tzv. korunku? Pak jistě tápete ve změti výhod a nevýhod jednotlivých druhů. Přinášíme vám stručný přehled rozdílů mezi dvěma nejčastějšími.

Zubní korunka je fixní náhradou korunkové části zubu a nasazuje se na obroušenou korunku zubu. Ve stomatologii se nejčastěji pracuje s metalokeramickou a celokeramickou korunkou:

Dnes už jsou i metalokeramické korunky „neviditelné“

Metalokeramická korunka je ve stomatologii stálicí, používá se totiž už přes 50 let. Nutno však podotknout, že dnešní moderní typy jsou velmi esteticky příjemné a díky keramickému povrchu v barvě zubní skloviny, který je umístěný na vnitřní kovové konstrukci, také téměř nerozeznatelné od pravého zubu. Díky tomu se používají jak do míst, která jsou při běžné mluvě a úsměvu neviditelná, tak i do viditelných částí chrupu.

Životnost tohoto typu korunek se pochybuje mezi 5 a 15 lety, cena je velmi příznivá. Připravte se také na to, že keramická žvýkací plocha bude tvrdší než vaše vlastní zuby. Metalokeramická korunka také nikdy nedosáhne vizuálního prvenství celokeramické, o které si hned povíme.

Keramické jsou dražší, ale mají výborný vzhled i vlastnosti

Celokeramická korunka, jak už sám název napovídá, nemá vnitřní kovovou konstrukci a je celá zhotovená z keramické hmoty, jejíž odstín se individuálně přizpůsobuje barvě zubu. Má velmi přirozený a esteticky vynikající vzhled, což jí činí ideální pro užití do přední, viditelné části chrupu.

Ne nadarmo se právě celokeramické korunce přezdívá královna mezi korunkami.

MUDr. Filip Georges: "V kombinaci s operačním mikroskopem, lupovými brýlemi jsme schopni dosáhnout přesné preparace zubu tak, aby korunky byly naprosto přesné a nedocházelo k vytvoření sekundárního kazu, který může vzniknout u nepřesných korunek při přechodu zub-korunka."