Jste těhotná? Pozor na těhotenskou gingivitidu!

Datum: 14.11.2016

Těhotenská gingivitida neboli zánět dásní postihuje více než 30 procent těhotných žen. Vyskytuje se u těhotných žen, které měly zánětlivé změny na dásních už před početím. Naopak ženy se zdravým parodontem před těhotenstvím nebývají těhotenskou gingivitidou postiženy. 


Čím je způsobena? 

Těhotenská gingivitida je vlastně zvýrazněný plakem podmíněný zánět dásní, existující už v době před těhotenstvím. Zvýraznění zánětu dásní je dáno zvýšenou citlivostí dásní vlivem hormonů estrogenu a progesteronu. Estrogen sníží stupeň keratinizace (rohovatění) dásně, čímž se zvýší průnik škodlivin z plaku do dásně. Progesteron zvýší propustnost kapilár, a tak dojde ke zvětšení otoku dásně. Krvácivost z dásní je pak mnohem výraznější, než jaká byla před těhotenstvím. Některé ženy kvůli krvácení z dásní omezí čištění chrupu. V důsledku toho se zvýší hromadění plaku a dojde k zhoršení stavu dásní. Na zhoršené hygieně se může podílet i zvýšený dávivý reflex a častější zvracení, které mnohdy vyvolá i čištění chrupu kartáčkem. Těhotné se pak obávají čistit chrup, což u nich vede ke zhoršení ústní hygieny.


Jak se projevuje?

Hlavním projevem gingivitidy je hlavně krvácivost (např. při čištění zubů a při jídle). Dalším projevem je hyperplazie (zduření) dásní, které jsou vlivem hormonů silně zvětšené a bolestivé. V některých případech mohou i přerůstat zuby, což vadí esteticky i funkčně. V prvním trimestru se přidává dávivý reflex a žena trpí nevolnostmi. Při zvracení zvyšují kyselé šťávy  pH v ústech a toto prostředí narušuje zubní sklovinu. Zvyšuje se tak možnost vzniku zubního kazu


Kdy se objevuje?

První změny na dásních se objevují od 2. měsíce těhotenství. Maximální změny na dásních pozorujeme v 8. měsíci těhotenství. Po porodu mohou problémy dál přetrvávat v souvislosti s laktací, dokud  hormony neklesnou na běžnou hladinu. Pak se otoky, krvácivost a citlivost upraví. 


Rizika nepodceňujte! Hrozí i předčasný porod!

Těhotenské gingivitida může při dlouhodobě špatné péči o chrup přejít až k parodontitidě. U malého procenta těhotných žen se může vyvinout i těhotenská epulis. Jde o drobný útvar podobný nádoru na dásni. Vznik epulis je spojen s hormonálními faktory i s lokálním drážděním (např. zubním kámenem či okraji korunek). Neléčený a rozvinutý zánět v dutině ústní může vést až k předčasnému porodu. 


Prevence

Chcete-li těhotenské gingivitidě předejít, musíte (nejlépe už před početím) dbát na řádnou ústní hygienu. Používejte kartáček s měkkými vlákny. Dbejte o čistotu mezizubních prostor použitím mezizubních kartáčků. Nevíte-li si se správnou technikou čištění zubů rady, obraťte se na dentální hygienistku, která vám vše ochotně vysvětlí. Rovněž vám poradí s výběrem vhodných dentálních hygienických pomůcek. Neopomínejte ani pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa. Na počátku těhotenství je nezbytné odstranit všechny příčiny, které mohou vést k dráždění dásní. Nechte si odstranit zubní kámen. Rovněž si nechte zkontrolovat zubní výplně i snímatelné a fixní náhrady. Zubní výplně nesmí dráždit dáseň ostrými hranami. Fixní a snímatelné náhrady vás nemají tlačit a nesmí mechanicky dráždit dáseň.


Zaznamenala jste u sebe projevy těhotenské gingivitidy jako je krvácení dásní a jejich zduření?

V tom případě ihned navštivte stomatologa, který zahájí léčbu.