Kartáčky na míru: Jak vybrat správné dentální pomůcky?
Datum: 2.8.2018
Pokud chcete mít zdravý chrup, musíte ho řádně čistit. Se zubní hygienou se bezpochyby pojí i výběr příslušenství na čištění zubů. Nejprve se podíváme blíže na volbu klasického manuálního kartáčku, v závěru článku se pozastavíme u výběru mezizubních a jiných pomůcek. Nevíte si rady? Poraďte se s odborníkem v rámci pravidelné preventivní prohlídky.
Na velikosti kartáčku velmi záleží. Rozhodně neplatí, že čím větší plochu, na které jsou umístěné štětiny, kartáček má, tím je lepší. Vlastně je tomu úplně naopak. Ideální volbou jsou kartáčky s hlavičkou délky kolem dvou centimetrů. Právě drobnější kartáčky se dokáží dostat až na zadní zuby, do všech jejich koutů a řádně je vyčistit.
Tvrdost štětin je u kartáčku znatelná hned při jeho prvním použití. Čím měkčí štětiny kartáček má, tím bude šetrnější k vašim zubům. Poddajnější štětiny taky mnohem lépe vyšetří všechny zákoutí zubů, dostanou se i do mezizubních prostorů, vyčistí oblast krčků a lépe setřou plak. Používání příliš tvrdých kartáčků může způsobit ústup dásní.
S mírou tvrdosti štětin se pojí i jejich hustota. Více štětin znamená menší tvrdost. Oblíbené kartáčky jak dentistů tak spokojených uživatelů mají průměr od 0,1 do 0,15 milimetrů. Klasické kartáčky s menším počtem než tři tisíce štětin nekupujte, nejsou kvalitní.
Jistě jste si všimli, že některé hlavice kartáčků mají štětiny posazené různě vysoko. Masážní kartáčky tohoto typu jsou podle dentistů nevýhodné, nemají na lepší vyčištění zubů vliv, právě naopak, zkrácené štětiny se nedostanou obvykle tam, kam je potřeba. Kupujte kartáčky se zarovnanou plochou, které sice vypadají obyčejně, zato jsou ale nejúčinnější. Co se týče rukojeti, její zahnutí nemá z hlediska čištění žádný efekt. Vyberte si tu, která vám je do ruky pohodlná.
Pamatujte si, že kartáček byste měli měnit nejméně jednou za tři měsíce. Pokud se však u vaší zubní pomůcky začnou třepit štětiny, novou si kupte dřív.
I když si zuby čistíte opravdu pečlivě, klasický kartáček na mezizubní prostory vám nemusí stačit. Na drobné částečky jídla je dobré zaútočit s mezizubním kartáčkem. Ten seženete v několika velikostech. S jeho výběrem vám jistě rád poradí váš dentální specialista. Pokud máte některé zuby od sebe dál než jiné, určitě se vyplatí mít po ruce minimálně dvě velikosti mezizubních pomůcek, aby došlo ke spolehlivému vyčištění. Mezizubní kartáček stačí využívat jednou denně, vždy při večerním čištění zubů. Existuje mnoho typů mezizubních kartáčků, jimi a způsobem jejich používání se budeme zabývat v jednom z našich dalších článků.
K péči o mezizubní prostory jsou určeny taky dentální nitě. Pokud s jejich používáním nemáte zkušenosti, vyberte si nitě navoskované, se kterými se lépe pracuje začátečníkům. Nevoskované typy chrup lépe vyčistí, ale vyžadují jistou míru zručnosti. Zubní nit používejte po vyčištění mezizubním kartáčkem.
Pokud si na dentální hygieně dáváte záležet nebo máte problém s tím, že váš běžný kartáček jen tak tak dosáhne na zadní zuby, měli byste otestovat takzvaný jednosvazkový solo kartáček. Jedná se o pomůcku s velkým trsem nahusto posazených štětin, které stačí tak akorát na vyčištění jednoho zubu. Použití kartáčku je jednoduché. Přiložte ho k zubu, rozprostřete štětiny a lehce zubní plochu setřete. Nezapomínejte na zadní stranu chrupu. Tento kartáček před čištěním navlhčete vodou, pasta není nutná. Používejte ho až po hlavním čištění.