Moderní metody ošetření kořenových kanálků

Datum: 19.1.2021

Laická veřejnost velmi často žije v představě, že jakékoliv ošetření u zubního lékaře, zejména pokud se jedná o ošetření kořenových kanálků, musí být zákonitě bolestivé. Není tomu tak. V současné době mají lékaři k dispozici širokou škálu lokálních anestetik, která umožní bezbolestné provedení stomatologických zákroků. Endodontickému ošetření vždy předchází aplikace lokální anestezie. 


Endodoncie je obor stomatologie zabývající se onemocněními zubní dřeně a periodoncia. Ať již kazem, příp. úrazem, ale i dalšími mechanismy, dochází k dráždění  pulpy - zubní dřeně (jedná se o tkáň v samotném „srdci“ zubu, která je hojně cévně zásobená a inervovaná). Pulpa má limitovanou schopnost obrany, a pokud je tato hranice překročena, dochází k rozvoji zánětu zubní dřeně, příp. k odumření nervově-cévního svazku (nekróza) a následnému rozvoji periodontitidy (zánět v oblasti kořenů zubů). V současné době jsme díky technologickému pokroku a znalosti biologie zubní dřeně schopni takto postižené zuby ošetřovat.


Základem kvalitního ošetření je stanovení diagnózy. Zkušený lékař odebírá anamnézu (subjektivní obtíže pacienta, jejich trvání a charakter), provede nezbytné klinické a rentgenologické vyšetření, a na základě získaných informací určí diagnózu, která je zásadní pro následný léčebný postup. 


Ošetření kořenových kanálků (spíše kořenového systému, jelikož se jedná o velmi složitý a komplexní systém) provádíme s použitím kofrdamové blány, která je nasazena po aplikaci lokálního anestetika. Tato bariéra odděluje ošetřovaný zub od zbytku dutiny ústní tak, aby bylo maximálně zpřehledněno pracovní pole, a zároveň byl pacient chráněn před případným polknutím či vdechnutím nástrojů nebo dezinfekčních výplachů používaných v průběhu ošetření.


Endodontické ošetření v současné době vyžaduje použití zvětšení - lupových brýlí, příp. operačního mikroskopu tak, aby lékař mohl v kořenovém systému pracovat pod kontrolou zraku. Úkolem zubního lékaře je odstranit infikovanou zubní dřeň z dřeňové dutiny a kořenových kanálků, opracovat pomocí ručních nástrojů a strojového instrumentária kanálky na jejich plnou délku a kořenový systém následně dezinfikovat pomocí irigantů (výplachy), které ošetřující aktivuje za účelem zvýšení jejich efektivity. Závěrem ošetření je hermetické uzavření kořenových kanálků biokompatibilním materiálem.


Po endodontickém ošetření by měla následovat rekonstrukce korunky zubu. Lékař dle rozsahu ztráty tvrdých zubních tkání, stavu závěsného aparátu, skusových poměrů a estetických nároků pacienta rozhodne o optimálním postendodontickém ošetření. Jedná se buď pouze o zhotovení fotokompozitní výplně, ale v mnoha případech je doporučeno zub opatřit korunkou.


Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně ošetření kořenových kanálků, neváhejte se svého zubního lékaře zeptat. Všechny aspekty by měly být objasněny před započetím terapie ku spokojenosti obou stran.