Mohou zubní implantáty způsobit alergie?

Datum: 7.9.2020

Implantologie je mimořádně důležitá oblast stomatologie, včetně estetické stomatologie, díky které může pacient počítat s úplným obnovením chybějících zubů a obnovením pohodlí a kvality života každý den. Mohou zubní implantáty způsobit alergie?

Zubní implantáty jsou - z hlediska fyziologie a biomechaniky - nejlepší náhradou za váš vlastní zub, konkrétně jeho kořene. Jsou umístěny do čelisti. Implantáty v kombinaci s protetickou rekonstrukcí ve formě korunek, můstků, protéz, zcela obnovují funkčnost a estetiku zubů. Zubní implantáty umožňují vyhnout se mnohým nepříznivým následkům po ztrátě zubů.

Materiály, ze kterých jsou zubní implantáty vyrobeny, musí mít osvědčení o lékařské kvalitě a musí splňovat určité normy. V současnosti je v stomatologii základním materiálem pro výrobu implantátů zirkon a titan, čistý nebo s přísadou jiných kovů.

Implantáty nejvyšší kvality splňují nejpřísnější normy biologické kompatibility, což zaručuje absenci alergické reakce, zánětu nebo jiných patologických procesů.

Kvalita zubních implantátů a alergické reakce

Nejoblíbenějšími implantáty jsou titanové a zirkoniové implantáty, které se nedávno objevily na trhu a jejich popularita stále roste. Obě řešení jsou vysoce biologicky kompatibilní - což znamená, že tělesné tkáně s nimi nezacházejí jako s cizími tělesy a neaktivují obranné mechanismy, které by se snažili tento materiál odmítnout. To má za následek úplnou osseointegraci, to je stoprocentní fúzi zubního implantátu s kostí, což obvykle trvá několik měsíců.

Tyto implantáty jsou vysoce odolné proti korozi a vyznačují se pozoruhodnými mechanickými vlastnostmi. Jsou absolutně bezpečné, nezpůsobují pacientovi nepohodlí a jsou velmi estetické.

Špičkové zubní implantáty jsou vyrobeny z biologicky čistého titanu, bez nečistot a příměsí a nevyvolávají alergické reakce, ale jejich výroba je náročná a velmi nákladná. To samozřejmě vytváří vyšší cenu, ale zaručuje absenci alergické reakce.

Použití implantátů vyrobených z příměsí různých kovů (nikl, vanad, niob, palladium, zirkonium, hliník) může způsobit nežádoucí imunitní reakci. Mohou také způsobit fibrózu, metalózu, hypertrofii a podráždění měkkých tkání kolem implantátu. V nejhorším případě musí být implantát odstraněn.

U pacientů se sklonem k alergickým reakcím může zubní lékař doporučit testy na alergii na kovy použité při výrobě konkrétního implantátu. Takové testy jsou však opodstatněné v případě implantace implantátu obsahujícího jejich příměs.

Zubní implantáty - důstojná náhrada

Zubní implantáty pomáhají při prevenci úbytku kostní hmoty, ovlivňují stav zdravých zubů pacienta, jsou vynikající metodou léčby v případě ztráty zubů v důsledku periodontitidy. Kromě toho zaručují biologickou kompatibilitu, jsou alternativou ekonomické léčby, zajišťují vysokou trvanlivost a podle názoru zubních lékařů i pacientů představují rutinní postup s velmi nízkým rizikem. Pacienti s dentálními implantáty se nemusí obávat fonologickych defektů například šišlání, nebo zhoršené srozumitelnosti řeči nebo problémům při konzumaci jídla. Je to nepochybně jedna z nejlepších investic do zdravého a krásného úsměvu.