Pigmentace chrupu není jen estetický problém. Může jít o zdraví!
Datum: 19.1.2017
Konkrétní barevný odstín zubní skloviny máme vrozený. Zdravé zuby jsou zpravidla bílé s jemným žlutavým či namodralým nádechem. Nežádoucí zbarvení zubů (zežloutnutí, ztmavnutí, výskyt skvrnek) může být projevem zdravotního problému. Nejde tedy jen o estetickou vadu.
Jaké faktory ovlivňují barvu zubů?
Zbarvení zubů je ovlivněno řadou faktorů od genetiky přes užívání tetracyklinových antibiotik v dětství až po přílišné používání dentálních fluoridových přípravků. Změnu zbarvení může mít na svědomí i úraz zubu nebo jeho odumření. Významný vliv na pigmentaci zubů má také životní styl a stravovací návyky. Nežádoucí pigmentací jsou nejvíce ohroženy nedostatečně čištěné plochy zubu. Jedná se zvláště o krčky či mezizubní prostory, které bývají při čištění mnohdy opomíjeny.
Víte, proč vaše zuby mění barvu?
Netušíte, jak je možné, že ke změně barvy u vašeho chrupu dochází? Zubní sklovina je přece bílá a tvrdá. Jenže pod sklovinou se nachází zubovina, která má žluté zbarvení a pórovitou strukturu. Při oslabení zubní skloviny začne zubovina prosvítat. Zub pak získá nažloutlou barvu. Poškozená zubní sklovina je navíc náchylná např. ke vstřebávání pigmentu z potravin. Objeví-li se bílé skvrnky na zubech, může jít o fluorózu způsobenou nadměrným příjmem fluoru. Tmavnutí až černání zubu bývá zpravidla způsobeno zubním kazem či úrazem. U dětí může dojít k černání mléčného chrupu např. vlivem užívání tetracyklinových antibiotik či v důsledku prodělané poporodní žloutenky. U dospělých dochází nejčastěji ke zčernání odumřelých zubů.
Chcete bílý úsměv? Pomůže bělení zubů a změna životního stylu!
V současnosti je trendem zářivě bílý úsměv hollywoodských hvězd. Přestože některé faktory způsobující nežádoucí pigmentaci zubů neovlivníte, tak můžete dosáhnout bílého chrupu. Pomůže vám změna životního stylu a úprava jídelníčku zkombinovaná s bělením zubů. Pokud není bělení z nějakého důvodu možné, tak lze přikročit k protetickému zákroku (např. vsazení korunky či fazety).
Nezbytné je přestat s kouřením a dát si pozor na potraviny a nápoje s vysokým obsahem pigmentů.
Z potravin se jedná např. o borůvky, mrkev a červenou řepu, z nápojů jde o kávu, černý čaj či červené víno. Rovněž dbejte o důkladnou a pravidelnou ústní hygienu. Nezanedbávejte čištění mezizubních prostor. Pravidelná preventivní prohlídka u stomatologa i návštěva hygienistky je také nezbytností. Těmito radami je třeba se řídit i po bělení zubů. Jinak si bělostný úsměv dlouho neudržíte.