Každý problém má řešení, rádi Vám poradíme, dáme tip na vhodnou pastu, kartáček, ústní vodu. Vždy individuální, podle situace, podle potřeb. Neváhejte se ptát, rádi zodpovíme Vaše dotazy. Také jsme pro Vás připravili užitečné informace o službách, které poskytujeme.
Po zhotovení nové výplně zubu může být zub citlivý na tepelné podněty (i 14 dní) a může být citlivý na skus. Tato citlivost by měla po několika dnech odeznít.
Fotokompozitní (bílé) výplně můžete zatížit ihned po zhotovení.
Amalgámové výplně mohou být náchylnější k tepelným změnám. Amalgámová výplň se nesmí zatěžovat 2 – 3 hodiny po zhotovení, tzn. 2 – 3 hodiny nekousat.
Pokud se bolest a citlivost zvyšuje, zejména v noci, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Extrakce (vytažení) zubu se provádí v místní anestézii (znecitlivění). Nejčastěji jde o menší chirurgický zákrok. V po-extrakčním období mohou nastat různě závažné komplikace. Vzniku těchto komplikací lze předejít dodržením níže uvedených zásad:
Po vytažení zubu ponechejte skousnutý tampon v ústech cca 15 minut. Tento tampon komprimuje extrakční ránu, tím zamezuje krvácení. V případě mírného krvácení i po vytažení tamponu, skousněte čistý kapesník. Nechte skousnuto dalších 15 minut. Tím opět zamezíte krvácení z rány. Zabarvená slina se může vyskytovat i 2 dny po zákroku. Pokud krvácení pokračuje ve větší míře, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Dalším průvodním jevem po extrakci může být bolest a otok v okolí extrakční rány. Bolest můžete eliminovat klasickým lékem proti bolesti (Ibuprofen, Panadol …). Otok zmenšíte opatrným ledováním postiženého místa. Otok by měl již druhý den po zákroku ustupovat. Pokud se otok zvětšuje, bolest začíná být škubavá, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře
Extrakční ránu nevyplachujte a nekloktejte v ústech žádné přípravky. Tím byste mohli narušit krevní koaguluj (zátku). Ta je důležitá k dokonalému hojení rány. Dva dny po výkonu můžete začít vyplachovat ústa ústní vodou (nejlépe Corsodyl, Heřmánek, Šalvěj). V případě komplikací, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Únava a zvýšená teplota může být přirozeným jevem. Při teplotě nad 38,0 C, kontaktujte ošetřujícího lékaře.
Tentýž den nekonzumujte horké jídlo a nápoje. Omezte kouření na minimum, nejlépe dva dny nekuřte. Omezte sporty a náročnou fyzickou práci..
Dodržujte důkladnou hygienu dutiny ústní. Místo po extrakční ráně čistěte s největší opatrností.
Po zaplnění kořenového systému zubu se mohou vyskytovat tlakové bolesti a citlivost v oblasti léčeného zubu. Nejčastěji tyto potíže odeznívají do jednoho týdne. Citlivost na skus může přetrvávat i několik týdnů od léčby. Citlivost můžete omezit užitím volně dostupných léků proti bolesti.
Ve výjimečných případech se může objevit otok a razantnější bolesti. Pokud dojde k těmto komplikacím, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Zub po endodontické léčbě je oslaben. V době než bude zaplněný zub definitivně opatřen protetickou prací (korunka, onlay, výplň), nezatěžujte zub přílišným tlakem. Vyvarujte se topinkám, ořechům apod. Zub bez protetického ošetření by mohl prasknout.
Používání snímací náhrady může ze začátku přinášet menší nepříjemnosti. Zvykání na novou protézu může trvat několik dní až týdnů. Sliznice pod snímací náhradou může reagovat mírným zarudnutím a bolestí, to je přirozená reakce. Pokud se bolest zvětšuje, stejně tak zarudnutí nebo otlak, kontaktujte svého lékaře. Snímací protéza se dá jednoduše upravit.
Než si na novou protézu zvyknete, noste náhradu i přes noc. Vždy však náhradu důkladně vyčistěte zubním kartáčkem a pastou. Náhradu čistěte 1x denně. Vhodné je po každém jídle náhradu opláchnout vodou a opět vrátit do úst.
Později můžete náhradu nechávat přes noc ve vodě, případně v desinfekčním roztoku (např. Corega).
Mohou se vyskytovat potíže s výslovností, ta se však po čase sama upraví. Mechanismus kousání je odlišný od vlastní dentice. Vyvarujte se tuhé a lepivé stravě. Vnímání teplot je u celkové protézy omezeno, proto opatrně konzumujte horké nápoje a potravu. Z počátku volte spíše kašovitou stravu, potravu krájejte na menší kousky. Časem získáte potřebný cvik