Prasklý zub: Příčiny, prevence a ošetření

Datum: 8.11.2018

Zubní ordinaci nenavštěvujeme pouze v případě bolesti chrupu způsobené kazem. Co dělat ve chvíli, kdy cítíte, že se s vaším zubem něco děje? Objevujete na něm prasklinku nebo dokonce zjišťujete, že se jeho kousek odlomil? Existuje nějaká prevence proti fraktuře zubu? Jak se za chvíli dozvíte, zub se může odlomit nebo prasknout hned z několika důvodů. 

Faktem je, že příčinou prasklého zubu je nejčastěji nějaké zranění. I v případě, že dojde pouze k naprasknutí zubu, je nutné ihned vyhledat lékaře. Do poraněného místa se může dostat zánět a taky je samozřejmě nutné porušení v zubu zajistit a opravit, aby nedošlo k jeho rozšíření. 

Pokud se část zubu ulomí, k lékaři miřte jak nejrychleji můžete. I odlomený zub dokáže odborník zachránit, je však nutné dopravit do ordinace všechny jeho části. Úlomky, které již nemáte v ústech je nutné udržovat ve vlhkém prostředí. Zabalte části chrupu do navlhčeného kapesníku nebo je namočte do mléka. Pokud to jde, můžete je samozřejmě uchovat v ústech, záleží na tom, jak velké úlomky jsou. 

Zub může prasknout taky pod vlivem amalgámové plomby. Jedná se o materiál, ve kterém se následkem kousání tvrdých potravin mohou objevit i okem viditelné prasklinky, které pak velmi snadno ovlivní strukturu zdravého zubu. Pokud amalgám začne praskat, je dobré ho vyměnit, aby nenarušil zdravou část chrupu. Nemějte strach, na problém praskání amalgámu zubní specialista většinou přijde včas, i ty nejmenší prasklinky jsou rozpoznatelné pod mikroskopem.

Nezdolný ořech, kamínek v rýži, zapomenutá pecka v nákypu nebo jiná neplecha v jídle může zubům pěkně uškodit. Snažte se tedy vždy kontrolovat to, co jíte, aby nedošlo ke zbytečnému úrazu. 

Obecně platí, že s přibývajícími léty člověka, stárne taky chrup. Proto je zejména ve vyšším věku jedince důležité, aby svůj chrup řádně chránil a pečoval o něj. Nechte si poradit od stomatologa, jaké zubní pasty je pro posílení zubů dobré používat. Popřemýšlet taky můžete nad vitaminovými a minerálními doplňky stravy. 

Velice náchylné na poruchy jsou takzvané mrtvé zuby. Ty podle odborníků praskají úplně nejčastěji. Jedná se o zuby, které jsou zbaveny nervů, takže jsou i necitlivé. Tento druh chrupu je křehčí a celkově slabší, a tak si poradí s mnohem menším nátlakem než zuby zdravé. Pokud jde o kusadla v zadní části úst, je dobré na ně vytvořit speciální ochranu. 

Zub může prasknout i kvůli neléčenému zubnímu kazu. Klidně je možné, že vás zub bolet ani nebude, neboť kaz může prorůstat zub horizontálně. Jakmile to vaše kousací jednotka neustojí, praskne a vy už s tím nic neuděláte. Chcete se vyhnout prasklinám? Pak pravidelně docházejte na preventivní prohlídky, abyste se ujistili, že vám v ústech žádný kaz nesídlí.  

Skřípete zuby? Pak si zapamatujte, že další z hlavních příčin praskání zubů tvoří právě bruxismus. Pokud zuby o sebe třete vědomě, určitě se snažte svůj zlozvyk omezit, a to co nejdříve. Existuje ještě noční bruxismus, který je častějším a bohužel nevědomým problémem. Pokud v noci skřípete zuby, domluvte se se svým lékařem na zhotovení chráničů, které vám s vyřešením skřípání nepomohou, ale ochrání váš chrup. Pokud se chcete o bruxismu dozvědět víc, otevřete si náš článek, který se celý věnuje tomuto tématu. Najdete ho u nás na blogu.