Proč vaše zuby žloutnou?

Datum: 31.1.2018

Úsměv na zrcadlo vás děsí? Ubírají vám žluté zuby na sebevědomí? Je na čase tento problém řešit. Ze všeho nejdůležitější je prvé nalezení příčin, kterých může být klidně víc. Pak až je na řadě řešení. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny žlutých zubů? 


Kouření způsobuje žloutnutí zubů

Dýmky i cigarety, zkrátka všechny tabákové výrobky nepěkně zabarvují zuby. Kouříte? Pak jsme našli příčinu vašich žlutých zubů. 


Špatná zubní hygiena

I nedostatečné čištění zubů může být příčinou. Pokud nepečujete o své zuby minimálně dvakrát denně, nemusíte se ani divit, že váš chrup nezáří jako sníh. Odstranění zubního plaku je nutností. Navíc je třeba dostat ze zubů kámen. Začněte používat zubní nit, která ošetří zuby okolo mezizubních štěrbin. 


Potraviny, které způsobují žloutnutí zubů

Možná tou největší hrozbou jsou potraviny. Konzumace některého jídla nebo pití určitých druhů nápojů vám může pěkně uškodit. Které potraviny malují žlutě? Čerstvá citronová šťáva sice tělu dodá dostatečný podíl vitaminu C, ale taky leptá sklovinu. Podobně jsou na tom i rajčata. Zejména škodlivé mohou být taky kyselejší šťávy z červeného ovoce. Zkuste je pít brčkem.

Bonbony a žvýkačky, všechny cukrovinky včetně sladkých nápojů, které obsahují umělá barviva, mohou zubům pěkně uškodit. Problém taky může nastat v případě čokolády. Ta sice obvykle neobsahuje barvící složky, role škůdce se však ujímá kakao. 

Známými ,,škodiči‘‘ jsou káva a čaj. V obou z nich se nachází třísloviny, kvůli kterým se na zubech vytvářejí skvrny. Pitím těchto nápojů narušujete hladinu pH v ústech. Káva a černý čaj zbarvují sklovinu do žluta, zelený čaj spíše do šedých tónů. Trojici tekutin nám završí královské víno. Červené víno sice způsobuje spíše šednutí zubů než jejich žlutý nádech, každopádně chrup zabarvuje. Stopy od vína jdou velmi špatně ze zubů dolů. 

Nevynechávejte zdravé potraviny, při sestavování jídelníčku jen dbejte na správnou hygienu. Vyplachujte si po konzumaci potravin ústa čistou vodou nebo ústní vodou. Dobrou volbou je i žvýkačka.


Jaké potraviny bělí zuby?

A abychom nezůstali jen u škodlivých látek, za zmínku stojí i zdroj bílých zubů. Jsou jím jahody. Již starými Římany byly jahody používány jako bělidlo zubů. 


Časté užívání léků může způsobit žloutnutí zubů

S antibiotiky můžou přijít vaše zuby taky do sporu, zvlášť pokud je berete často. Nepěkně zbarvovat chrup dokáží taky antihistaminika, léky na vysoký krevní tlak, antipsychotika. Pozor, nepřirozeně žluté zuby mohou být známkou závažného zdravotního stavu jedince. 


Věk a geny také přispívají ke žloutnutí zubů

Zuby mohou žloutnout s vašim rostoucím věkem. Sklovina se opotřebovává a slábne. Souvisí s tím i geny. Bohužel žloutnutí zubů můžete mít i v genech. Ať už se budete snažit v péči o zuby sebevíc, je možné, že jejich barva zůstane taková, jaká je. V tomto případě vám nezbyde nic jiného, než si zaplatit vybělení zubů. 

Chcete mít zářivý chrup jako celebrity? Zjistěte si o bělení zubů víc. V současné době jde o velmi populární metodu, jak se zbavit pigmentu a skvrn na povrchu zubů. Jde o zcela bezbolestný zákrok. Navštivte stomatologa, který vám poradí metodu pro vás nejvýhodnější.


Ordinačně-domácím bělení zubů

Bělit zuby vám totiž nemusí lékař v ordinaci. Můžete se domluvit taky na ordinačně-domácím bělení zubů. V obou případech bude výsledek patrný již při první návštěvě či aplikaci bělícího prostředku. Výhoda? Zářivý úsměv vám vydrží hned několik let.