Slovník stomatologických termínů

Datum: 25.1.2021

Fotokompozitní výplň

Základní termín konzervačního zubního lékařství, který zahrnuje zhotovení „plomby“ s využitím plastického výplňového materiálu. Pokud došlo ke vzniku zubního kazu, je nutno odstranit kazivou hmotu a vzniklou kavitu zaplnit vhodným výplňovým materiálem. Vždy záleží na rozsahu a lokalizaci kazu, úrovni hygieny, skusových poměrech a spolupráci pacienta. V současné době pracují lékaři nejčastěji s fotokompozitem. Jedná se o světlem tuhnoucí plastickou hmotu, která je po přípravě zubu adhezivním systémem (laicky „lepidlo“) vytvrzena polymerační lampou.


Pečetění fisur

Jedná se o preventivní zákrok prováděný zejména u dětských pacientů. Cílem ošetření je zabránit vzniku zubního kazu ve fisurách (rýhy, jamky) na žvýkacích ploškách nejčastěji prvních a druhých stálých stoliček v horizontu několika měsíců po jejich prořezání. V případě, že jamky na těchto ploškách jsou úzké a hluboké, tudíž velmi obtížně čistitelné, i při dobré hygieně hrozí riziko vzniku kazu krátce po prořezání, kdy ještě sklovina zubu není kompletně mineralizovaná. Zubní lékař očistí povrch zubu profesionálním kartáčkem, příp. ultrazvukem či malým vrtáčkem fisury lehce rozšíří a následně vzniklý prostor zalije materiálem o nízké viskozitě. 


Extrakce 

Jedná se o definitivní odstranění zubu z dutiny ústní. Ač v posledních desetiletích prošla stomatologie značným rozvojem, stále není možné zachránit každý zub. O nutnosti extrakce rozhoduje lékař na základě klinického a rentgenologického vyšetření v kontextu celkového zdravotního stavu s informovaným souhlasem pacienta. Zákrok je prováděn v lokální anestezii, po extrakci je lůžko vyčištěno a extrakční rána většinou opatřena stehem. Pacient je poučen, jak se v prvních dnech po zákroku chovat, čeho se vyvarovat a jak postupovat v případě komplikací. 


Hemiextrakce (hemisekce)

Jedná se o chirurgický zákrok prováděný u vícekořenových zubů - téměř výlučně u molárů (stoličky) za účelem zachovat korunkovou část zubu k jejímu protetickému využití (např. jako součást můstku). Ošetření začíná po aplikaci lokální anestezie separací zubu a následnou šetrnou extrakcí oddělené části tak, aby nebyla poškozena část zubu, která má být zachována.


Resekce kořenového hrotu

Jedná se o odstranění periapikálního zánětlivého ložiska a části hrotu kořene zubu, který do tohoto ložiska vyčnívá. Tomuto zákroku předchází endodontické ošetření s použitím vhodné kořenové výplně. Zákrok se provádí většinou u jednokořenových zubů (řezáky, špičáky), u třenových zubů, výjimečně u stoliček. Ošetření je indikované v případě, že u zubu po endodontickém, příp. reendodontickém ošetření přetrvávají subjektivní obtíže pacienta (opakované otoky, píštěl) a na rentgenovém snímku je patrné zánětlivé ložisko v oblasti hrotu kořene.


Parodontologie

Obor stomatologie zabývající se onemocněními závěsného aparátu zubu - parodontu (struktura, která je zodpovědná za upevnění kořene v kosti), jejich etiologií, patogenezí, diagnostikou a terapií. Mezi onemocnění parodontu řadíme zejména gingivitidu (zánět dásní) a parodontitidu (pokročilejší stádium postižení závěsného aparátu projevující se přítomností parodontálních chobotů, v závažnější fázi pak i viklavostí zubů). V současné době je kladen důraz zejména na jejich prevenci, a to pravidelným mechanickým odstraňování zubního povlaku v rámci domácí ústní hygieny. Instruktáži pacientů, jak si správně čistit zuby, se věnuje zkušený tým našich hygienistek. Náplní jejich práce je rovněž odstraňování zubního kamene, deep scalingu, airflow, příp. domácí bělení zubů.


Deep scaling

Tzv. „hloubkové čištění“ (v odborné terminologii rovněž používáné označení scaling and root planning) je zákrok indikovaný v případě pokročilejšího stádia parodontitidy. Jeho předmětem je v lokální anestezii odstranění zubního povlaku a kamene z povrchu kořene zubu a zároveň infikovaného kořenového cementu. Provádí jej dentální hygienistka s použitím ručních kyret, ultrazvuku a perio flow. Deep scaling může být zacílen na vybrané zuby, případně na všechny zuby v horní i dolní čelisti dle zhodnocení zubního lékaře. 

Kyretáž

Léčebný postup využívaný dnes již méně často při diagnóze pokročilejšího stádia parodontitidy V rámci kyretáže je v lokální anestezii odstraněn povlak a kámen nejen z povrchu kořene zubu, ale i z měkkých tkání vnitřní stěny parodontálního chobotu. Jejím cílem je potlačení zánětlivého procesu a redukce hloubky chobotu. Rozlišujeme dva druhy kyretáže - otevřenou a uzavřenou.