Věděli jste, jaké návyky vám mohou zkazit zuby?

Datum: 1.4.2020

Špatné zubní návyky postihují mnoho pacientů a proto jsme připravili seznam těch, které se nejčastěji vkrádají do každodenního života.

1. Zuby "jako nástroje".

Otevírání lahví, kousání per, tužek nebo lepicí pásky ... Naše vynalézavost nezná hranice. Pokud děláme takové činnosti, často to vede k maloklúzii, štěpení zubů, nemluvě o mikroorganismech vyskytujících se na těchto objektech.


2. Zubní kartáček je příliš tvrdý.

Stojí za zmínku, že tvrdší štětiny nejsou pro naše zuby nejlepší. Silné tření poškozuje sklovinu a dráždí dásně. Zubní kartáček by měl mít stejnou délku štětin, měl by být středně měkký nebo měkký. Kartáče s tvrdšími štětinami se doporučují pro lidi se závažným zbarvením zubú a kuřákům. Zubní kartáček by ste měli měňit každé 3 měsíce nebo po nemoci, či oparu.


3. Dlouhé žvýkání žvýkačky.

Žvýkačka po jídle se doporučuje, protože pomáhá čistit zuby a udržuje správné pH v ústech. Žvýkat bychom ji však neměli příliš dlouho - nejlepší, dokud neztratí chuť.


4. Kousání nehtů.

Kromě estetického aspektu vzhledu rukou, kousání nehtů není prospěšné ani pro zuby. Ovlivňuje mikrotraumata skloviny a vede k zánětu dásní. Kromě toho způsobuje přetížení periodontálních tkání a temporomandibulárního kloubu. Obvykle je zvyk jednostranný (asymetrický) a deformace se vyskytuje v místě, když se do úst vkládá ruka.


5. "Podkládání brady".

Pravděpodobně se to stane každému z nás. Při práci, čtení, přemýšlení si rukou podpírate bradu. Pokud to děláte příležitostně, nevadí. No pokud jde o pravidelný zlozvyk, nechtěně zatěžujete zuby, které zatínáte, což může mít za následek praskliny a opotřebení zubů.


Zdravé a krásné zuby jsou snem každého. Proto bychom měli překonat škodlivé návyky, které mohou naše zuby poškodit.